تجربه کاربری 0 تا 100 یا UX: +8 تفاوت بین UI و UX

تجربه مصرف کننده این یکی از مهمترین مسائل در دنیای طراحی است. اصطلاحات UX و همچنین UI بسیار شبیه هستند و اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. باید بدانید که معانی این دو اصطلاح کاملاً متفاوت است و فقط نام آنها به هم شبیه است. در این مقاله از دکتر ویس به بررسی این موضوع مهم می پردازیم و اگر می خواهید بیشتر با آن آشنا شوید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

همانطور که گفتیم دو اصلاح UX و UI بسیار شبیه به هم هستند و باعث ایجاد خطا در بین افراد می شوند. شما می توانید استفاده کنید تجربه مصرف کننده و رابط کاربری به درآمد بالایی خواهد رسید. در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت.

تجربه مصرف کننده

تجربه کاربری چیست؟ (UX)

احتمالاً اولین سوالی که به ذهن می رسد این است تجربه کاربری چیست؟ و چه اهمیتی دارد؟ بد نیست بدانید اولین و اساسی ترین تکنیکی که افراد برای طراحی محصولات استفاده می کنند، طراحی است تجربه مصرف کننده با توجه به تعریف Don Norman از این طراحی، می توان گفت UX شامل تمام جنبه های تعامل کاربر با محصولات و خدمات سازمان می شود. به عبارت دیگر می توان گفت که این طراحی به تمامی تعاملاتی که بین مشتری و محصول صورت می گیرد اشاره دارد.

از این طرح می توان برای فرآیند تولید نیز استفاده کرد. این فرآیند تولید نه تنها برای محصولات و دستگاه های دیجیتال و الکتریکی، بلکه برای تمامی محصولات مانند خودرو نیز قابل اجرا خواهد بود. هم تجربه مصرف کننده به کاربر کمک می کند تا کارها را به آسانی انجام دهد. به عنوان مثال، با طراحی این نوع تجربه، مطمئن خواهید شد که چگونه می توانید خرید آنلاین را برای مشتریان آسان تر کنید.

  حراجی فروش چیست؟ فروش چیست؟

می توان فهمید که مهمترین و اساسی ترین هدف کاربران از طراحی این نوع تجربه، لذت بخش تر، آسان تر و کاربردی تر کردن تجربه کاربری است. مهمترین چیزی که باید در مورد این نوع طراحی بدانید این است تجربه مصرف کننده بهبود و توسعه کیفیت محصولات. این افزایش کیفیت و توسعه محصول باعث رضایت مشتری بیش از پیش خواهد شد. لازم به ذکر است که این نوع طراحی کاملا غیر دیجیتال بوده و عمدتاً با کمک علوم شناختی انجام می شود.

تجربه کاربری چیست؟

رابط کاربری چیست؟ (رابط کاربری)

حال اگر می خواهید بدانید رابط کاربری به چه معناست و کاربرد این نوع طراحی چیست، باید ادامه مقاله را با دقت مطالعه کنید. همانطور که قبلاً گفتیم، شما استفاده می کنید تجربه مصرف کننده شما این فرصت را دارید که محصولات خود را بهینه کنید. شما همچنین از آن استفاده کرده اید تا کاربران راحت تر از شما استفاده کنند. حال برای درک اهمیت رابط کاربری باید بدانید که این تم مکمل تم قبلی است.

با نگاهی به وظیفه یک طراح رابط کاربری، متوجه خواهید شد که کار یک طراح رابط کاربری تقریباً شبیه کار یک طراح گرافیک است. این شخص باید کارهای گرافیکی انجام دهد و لوگو بسازد و … با این حال، اگر به این موضوع دقت کنید، متوجه می شوید که افراد زیادی رابط کاربری را از طریق تعریف می کنند. تجربه مصرف کننده فرد می داند و تغییر آنها بسیار محسوس خواهد بود.

همانطور که گفتیم UX طراحی غیر دیجیتالی دارد. از سوی دیگر رابط کاربری دارای طراحی تمام دیجیتالی است. مهمترین نقطه تعامل کاربر و محصول، رابط کاربری آنهاست که چیزی شبیه به صفحه نمایش لمسی در دستگاه های دیجیتال مختلف مانند موبایل، قهوه ساز و … می باشد.

  10 تکنیک برای افزایش فالوور در اینستاگرام

تفاوت بین تجربه کاربری و رابط کاربری

تفاوت بین تجربه کاربری و رابط کاربری (UX در عوض رابط کاربری)

همانطور که مشاهده می کنید، تجربه مصرف کننده تفاوت هایی با رابط کاربری وجود دارد که آنها را متفاوت می کند. این قسمت از مقاله دکتر وایز را مرور می کنیم تفاوت بین تجربه کاربری و رابط کاربری ما پرداخت خواهیم کرد. اگر بدن خود را به عنوان یک محصول در نظر بگیرید، اندام ها و استخوان های بدن ما به صورت UX ظاهر می شوند. از سوی دیگر، رابط کاربری به عنوان واکنش بدن به عوامل خارجی عمل خواهد کرد. در واقع می توان گفت این دو موضوع مکمل یکدیگرند.

اگر نداری تجربه مصرف کننده مثل کشیدن نقاشی روی بوم بدون هیچ فکری است. نقاشی ها و طراحی های شما ممکن است زیبا به نظر برسند، اما منطقی نیستند. به عبارت دیگر می توان گفت هیچ احساسی در آن وجود نخواهد داشت. همچنین، اگر شما یک UX بدون رابط کاربری دارید، مثل این است که یک مجسمه بدون نقش و تصویر داشته باشید. بنابراین، شما به هر دو نیاز خواهید داشت.

مهمترین نکته در تفاوت بین تجربه مصرف کننده و رابط کاربری این است که UX کاملاً در مورد تجربه کاربر است. از سوی دیگر، رابط کاربری نحوه ارائه عوامل رابط یک محصول است. به زبان ساده، از UX می توان برای کیفیت مخاطب و احساسات کاربر استفاده کرد. در حالی که رابط کاربری تنها به ظاهر و زیبایی سایت ها و محصولات می پردازد.

آخرین کلمه

تجربه مصرف کننده و رابط کاربری دو موضوع مهم در طراحی سایت است که برای محصولات سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم به ذکر است که طراحی رابط کاربری سایت بیشتر به خلاقیت و سلیقه طراح بستگی دارد. هنگام طراحی UX، باید به فرهنگ کاربر توجه بیشتری داشته باشید. در این مقاله توسط دکتر ویس، به نمای کلی UX و UI ما همچنین در مورد تفاوت های این دو بحث کردیم. اگر شما هم به این نوع طراحی علاقه دارید، بهتر است موضوعات این مقاله را با دقت مطالعه کنید.

  آموزش 0 تا 100 حذف اکانت اینستاگرام + حذف اکانت دائمی اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید